— KONCEPCJA KREATYWNA, RENOWACJA, ARANŻACYJNA SESJA ZDJĘCIOWA —
Studenckie mieszkanie w duchu less waste
ARCHITEKTURA WNĘTRZ / FOTOGRAFIA / STYLIZACJA

PROJEKT MIESZKANIA DLA STUDENTÓW W DUCHU LESS WASTE

Nieduże mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, wybudowanym na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku, wymagało gruntownego remontu.
Zarówno ze względu na wyposażenie, które pamiętało jeszcze szarobure czasy PRL-u, jak i funkcjonalność należało przystosować je do wymagań dwóch młodych, studiujących braci.

Głównym założeniem było odnowienie wnętrza, reorganizacja przestrzeni i zmiana układu pomieszczeń, aby lokatorzy czuli się komfortowo, mieli prywatność, a także możliwość spędzania czasu razem, w części wspólnej.

Zależało nam, aby niewielkie M2 na warszawskich Bielanach, było dostępne finansowo, estetyczne, zachowujące charakter lat 70’, ale jednocześnie wykonane z trwałych materiałów i wyremontowane z poszanowaniem zastanej tkanki architektonicznej.

Podczas projektu ważne dla nas były założenia „less waste”. Zadbałyśmy o to, żeby część wyposażenia po odświeżeniu można było ponownie wykorzystać, a zbędne rzeczy – sprzedać lub oddać. W pokojach zachowałyśmy m.in. oryginalny drewniany parkiet ułożony w tzw. pasy łowickie oraz kilka lamp. Zadbałyśmy o zachowanie klimatu i podkreślenie wyjątkowych cech charakterystycznych dla tego rodzaju budownictwa jak widoczne łączenia betonowych płyt na suficie. Ściany celowo nie zostały wyrównane, a kable elektryczne poprowadziłyśmy na wierzchu.

Aranżacja stylem nawiązuje do lat, z których pochodzi budynek. Meble i elementy z drewna oraz sklejki wprowadzają nieco oldschoolowy klimat. Wyposażenie – w rozsądnym budżecie, ale dobrej jakości, w tym także od polskich producentów i projektantów – jest proste, estetyczne i funkcjonalne. Znalazły się tutaj sprzęty lekkie wizualnie, dzięki którym przestrzeń wydaje się wizualnie większa.

W mieszkaniu wygospodarowałyśmy dwa osobne pokoje oraz komfortową przestrzeń wspólną.

Sypialnie stały się miejscem do odpoczynku, pracy i przechowywania rzeczy osobistych.

Kosztem powierzchni jednego z pokojów powiększyłyśmy metraż kuchni, dzięki czemu zmieścił się w niej stół. Dla studentów wspólna przestrzeń do spożywania posiłków i miejsce, gdzie można spędzić czas ze znajomymi, były bardzo ważne.

Wcześniej niewielka, ślepa kuchnia, do której światło docierało przez okno wychodzące na pokój, została doświetlona za pomocą przeszklonej ściany z drzwiami do jednego z pokojów oraz okna wychodzącego na przedpokój. Przeszklenie pomiędzy jadalnią, a jedną z sypialni w razie potrzeby można przesłonić lnianą zasłoną.

Pomieszczeniem, które przeszło największą metamorfozę jest łazienka. Przed remontem była urządzona skromnie – ze starą wanną na nóżkach, sedesem ze spłuczką, ścianami wykończonymi kilkoma rzędami płytek, lamperią z farby i z lastryko na podłodze. Teraz znalazły się tutaj sprzęty lekkie wizualnie o nowoczesnych, prostych formach – umywalka zamontowana na stalowej konsoli oraz podwieszane wc. Stelaż toalety pełni teraz funkcję półki na akcesoria, a nad nią została umieszczona szafka łazienkowa z lustrem. Kryształowy kinkiet w łazience to jeden z elementów wyposażenia mieszkania, które zostało po poprzednich właścicielach. Chciałyśmy także zostawić starą, żeliwną wannę, ale młodzi lokatorzy zdecydowali się na prysznic.

W projekcie tego wnętrza zaczerpnęłyśmy z lat, w których powstawał budynek to, co najlepsze. Zestawiłyśmy zastane elementy z nowoczesnymi, prostymi sprzętami dobrej jakości zakładając, że będą służyły nie tylko obecnym lokatorom, ale i następnym pokoleniom przez kolejne dekady.

Wnętrze po kompleksowym remoncie spełnia wszystkie oczekiwania inwestorów – jest nowoczesne, estetyczne i wygodne.

POWIERZCHNIA:

40 m.kw.

ZAKRES PRAC:

projekt wnętrz, renowacja, kompleksowy nadzór nad projektem, fotografia wnętrz, stylizacja

INWESTOR:

Inwestor prywatny

DATA PROJEKTU:

2021

REALIZACJA:

2021

PROJEKT:

Projekt architektury wnętrz: Anna Olga Chmielewska, Mateusz Jendrczak
Koncepcja projektu wnętrz: Jola Skóra, Anna Olga Chmielewska
Opracowanie rysunkowe: Mateusz Jendrczak
Moodboardy: Mateusz Jendrczak
Kompleksowy nadzór nad projektem: Anna Olga Chmielewska, Mateusz Jendrczak

SESJA ZDJĘCIOWA:

Fotografia: Jola Skóra
Stylizacja: Anna Olga Chmielewska

PRZED

PO

Obejrzyj wnętrze tego mieszkania utrwalone podczas

ARANŻACYJNEJ SESJI ZDJĘCIOWEJ

ZDJĘCIA: Jola Skóra
STYLIZACJA: Anna Olga Chmielewska